Studium obranných mechanismů rostlin ovlivněných působením abiotického stresu

Supervizor: Mgr. Jana Sekaninová, Ph.D.

Typ: laboratorní

Pracoviště: katedra biochemie

volný (je možné se zapojit, nikdo zatím projekt neřeší)

Nejen lidé, ale i rostliny mohou být ve stresu. Stresem označujeme obecně nepříznivý stav, který je vyvolán působením různých stresových faktorů, tzv. stresorů. Nejčastějšími a nejznámějšími stresovými faktory jsou např. nedostatek nebo nadbytek vody či světla, zasolení půdy, vysoká nebo nízká teplota, patogenní organizmy a jiné. A jak se s tímto stresem vypořádat? Jelikož rostliny díky svému přisedlému způsobu života před stresem nemohou utéct, byly nuceny vyvinout účinné obranné mechanismy, které jim umožňují přežít v jejich přirozeném prostředí. Student v rámci teoretické přípravy bude seznámen se základními informacemi o stresových faktorech a obranných mechanismech u rostlin. V praktické části se blíže zaměříme na oxidační stres, produkci a detoxikaci reaktivních forem kyslíku a dusíku.