Sběr a analýza vlastnosti včelího jedu

Supervizor: Mgr. Jiří Danihlík, Ph.D.

Typ: terénní, laboratorní

Pracoviště: katedra biochemie

řešený projekt  (na projektu se již pracuje, je však možné se přidat)

Včela medonosná má žihadlo spojené s jedovou žlázou, což vzbuzuje obavy nejen mezi alergickými jedinci. Včelí jed je komplexní směs biomolekul, které mohou být jak toxické, tak i potenciálně využitelné jako antimikrobiální látky. Produkce včelího jedu není snadná na rozdíl od získávání medu, zároveň není doposud jasné, jaké podmínky je nutné dodržet pro uchování biologických vlastností včelího jedu. Práce se zaměřuje na vývoj postupů vhodných k získávání včelího jedu a také k testování složení a vlastností včelího jedu v závislosti na způsobech získávání.