Molekulové magnety na bázi sloučenin přechodných kovů

Supervizor: RNDr. Bohuslav Drahoš, Ph.D.

Pracoviště: Katedra anorganické chemie

obsazený projekt (na projektu již pracuje plný počet studentů, není možné se již přidat)

Cílem projektu je syntéza nových organických sloučenin obsahující dusíkové atomy, které se umí vázat na přechodné kovy, typicky na Fe, Co a Ni, a vytvářet takzvané komplexní nebo koordinační sloučeniny. Takové organické sloučeniny mohou být cyklické nebo necyklické, a označují se jako dusíkaté makrocyklické nebo lineární ligandy, a jejich komplexní sloučeniny často vykazují chování tzv. jednomolekulových magnetů, tj. že se jediná molekula může chovat jako samostatný nanomagnet. Takový typ materiálů může v budoucnu nalézt využití ve vysokokapacitních paměťových médiích, či v různých molekulových přepínačích nebo senzorech.