Jak se zapojit do projektu jako student

 

Spolupráce se supervizorem může mít mnoho různých forem. Bude to záviset na konkrétním úkolu, množství času, které tomu můžete věnovat, atd. Většina z vás se asi stane členem některého výzkumného týmu a zapojí se do projektu, na kterém tento tým pracuje. Někdo z vás může mít v hlavě už hotový projekt a bude hledat někoho, kdo by mu pomohl s jeho realizací. Studenti pracují samostatně, spolu s kamarádem, nebo v menších skupinách pod vedením svého učitele. A jak konkrétně postupovat?

 

 1. Nejprve si zkuste ujasnit, proč chcete dělat vědu, který obor vás zajímá a kolik tomu můžete věnovat času.
 2. Podívejte se do nabídky výzkumných projektů a pokuste se najít ten, který nejvíce odpovídá vašim zájmům. Podívejte se také na to, čím se zabývá skupina, která projekt vypisuje. Je možné, že když si popovídáte se supervizorem a najdete společně téma, které vám vyhovuje více, i když bude trochu odlišné od toho, které je v nabídce.
  V případě, že vašim zájmům žádné z témat neodpovídá, kontaktujte koordinátora projektu (badatel@upol.cz) a ten se maximálně vynasnaží zajistit vám supervizora.
 3. Kontaktujte vybraného supervizora. Doporučujeme, abyste první kontakt udělali e-mailem (při použití telefonu se sice domluvíte konkrétněji, ale riskujete, že zavoláte nevhod).
 4. Pokud je projekt vypsán v anglickém jazyce, komunikace v průběhu realizace bude v tomto jazyce zachována. Tento projekt má tedy přidanou hodnotu jazykového zdokonalení.
 5. Do e-mailu můžete napsat vaše časové možnosti, ale třeba i to, co umíte a co třeba s daným výzkumným tématem přímo nesouvisí, ale může se to hodit (např. znalost jazyků, programování…).
 6. Vyčkejte odpovědi. Z důvodu pracovní vytíženosti to může chvíli trvat. Pokud se nedočkáte odpovědi do dvou týdnů, kontaktujte koordinátora projektu.
 7. Pokud si se supervizorem domluvíte schůzku, nechoďte v doprovodu rodičů – podpora rodičů je důležitá, ale chceme vidět, že zájem máte především vy, ne rodiče a že jste samostatní.
 8. V případě, že se s vybraným supervizorem nedohodnete, zkuste najít někoho jiného. Pokud by se vám to nepodařilo, kontaktujte koordinátora projektu.
 9. Rozhodnete-li se z jakéhokoliv důvodu spolupráci ukončit, sdělte to svému supervizorovi alespoň e-mailem.

Tento projekt je podporován Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci

Tento projekt je podporován Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci