Badatelský víkendový seminář

Zajímají tě přírodní vědy? Chceš zjistit, jak je na tom současný výzkum? Chtěl by ses už na střední škole seznámit s tématy, která se řeší na vysoké škole? Pak neváhej a přidej se k nám na akci určené pro středoškoláky ve věku 15 let a více s názvem Badatelský víkendový seminář pořádaný Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci.

Akce je určena zájemcům, kteří by se chtěli dozvědět něco nového a poznat nové lidi se stejnými přírodovědnými zájmy, byť letos pouze on-line. Pokud se zúčastníš a akce tě zaujme, můžeš si pak s námi zkusit své bádání ve vybraném tématu projektu Badatel či se zúčastnit semestrální výuky některého předmětu společně s vysokoškolskými studenty v rámci akreditovaného programu Newton.

Během víkendu budou studentům vědeckými pracovníky z řad zaměstnanců a studentů přírodovědecké fakulty představeny některé zajímavé vědecké projekty formou videí a on-line diskuzí. Okruhy přednášek budou z oblasti přírodních věd, tj. matematiky, fyziky, chemie, biologie a věd o Zemi. Součástí programu bude i hra a týmová práce na virtuálním projektu.

Badatelský víkendový seminář se uskuteční on-line formou. Původní termín (23.-25. října 2020) byl z důvodu organizačních změn souvisejících s novými vládními omezeními zrušen.
Akce se nově bude konat o víkendu 13.-15. listopadu 2020, zahájí neformální videokonferencí v pátečních odpoledních hodinách (čas bude upřesněn).

Účast na akci je zdarma.

Partner akce

 

Registrace

Registrační formulář je možné vyplňovat do 8. listopadu 2020. Organizační pokyny budou všem přihlášeným zájemcům zaslány po uzavření registrací.

Program

Pátek 13. listopadu 2020

15:00   testování spojení (60’, Zoom)
16:00   seznámení, kvíz, úvod do hry (60’, Zoom)

Sobota 14. listopadu 2020

09:00   přednáška I, diskuze (45’ + 15’, YouTube stream)
                RNDr. Rostislav Vodák, Ph.D., RNDr. Pavel Ženčák, Ph.D. | Optimalizace všude kolem nás
10:00   přednáška II, diskuze (35’ + 15’, YouTube stream)
                MUDr. Jan Strojil, Ph.D. | Předávkování dobrými úmysly

13:30   přednáška III, diskuze (50’ + 10’, YouTube stream)
                Mgr. Jakub Koníček | Geoinformatika, obor budoucnosti
14:30   přednáška IV, diskuze (45’ + 15’, živě)
                Mgr. Ludmila Včelařová | Strašák jménem GMO

16:00   práce ve skupině na tématu Mars (45’)
16:45   shrnutí prvního dne (15’)

Neděle 15. listopadu 2020

09:00   přednáška V, diskuze (45’ + 15’, živě)
                Mgr. Jan Tomáštík, Ph.D. | Šaty dělají materiál
10:00   práce ve skupině na tématu Mars | příprava prezentace v Google | přestávka (45’ + 15’)
11:00   prezentace výsledků skupin na téma Mars (12 x 5’)
12:00   hlasování o prezentacích (Zoom polls), shrnutí, ukončení (30’)

Přednášky

Videa s přednáškami budou zpřístupněna ve dnech konání akce.

Matematika

Optimalizace všude kolem nás | RNDr. Rostislav Vodák, Ph.D. | rostislav.vodak@upol.cz
Přednáška se věnuje problematice optimalizace. Ukazuje postup, jak provést matematickou formulaci a jaké má matematika nástroje k řešení optimalizačních úloh. Dále zmiňuje různé problémy, které mohou nastat, a ukazuje, jak matematika hledá inspiraci v biologii a fyzice v případě obtížně řešitelných úloh.

Fyzika

Šaty dělají materiál | Mgr. Jan Tomáštík, Ph.D. | jan.tomastik@upol.cz
Všechny materiály i objekty světa mají jednu důležitou část a tou je povrch. Skrze povrch s okolím interaguje kladivo, talíř, silnice i komora nukleárního reaktoru. Jak se povrchy testují a upravují tenkými vrstvami, abychom vytvořili třeba nezničitelný motor, nejodraznější zrcadlo či zcela nepromokavou bundu, vám přiblíží fyzik a popularizátor Jan “Vědátor” Tomáštík. Přihodí i pár špetek z výzkumu vrstev, kterému se uplynulý rok věnoval v USA na Virginia Tech.

Biologie

Předávkování dobrými úmysly | MUDr. Jan Strojil, Ph.D. | jan.strojil@upol.cz
Jaký je život léku po uvedení na trh? Jak víme, že pomáháme a neškodíme? Můžeme to vůbec vědět? A ví to Jan Tleskač? Přednáška se pokusí vypořádat s problémem, že všechny léky jsou nebezpečné a některé mohou být užitečné. Zmíní některé přešlapy medicíny a proč musíme pořád opatrně balancovat mezi Skyllou a Charybdou. Jak vznikají důkazy, na kterých je založena medicína opírající se o důkazy? Proč je anotace ze samých otázek? Mohou být léky nemocné?

Strašák jménem GMO | Mgr. Ludmila Včelařová | ludmila.vcelarova@upol.cz
Šlechtění doprovází lidstvo již od pradávna. S prohloubením znalostí genetiky a rozvojem technologií se ale posunulo o pár levelů dál. Během této přednášky se seznámíme s rozdíly mezi konvenčním a nekonvenčním šlechtěním rostlin a živočichů. Vysvětlíme si molekulární principy změn, ke kterým dochází. Zaměříme se na významné a zajímavé GMO projekty a vyvrátíme celou řadu mýtů, které o nich mezi lidmi kolují.

Vědy o Zemi

Geoinformatika – obor budoucnosti | Mgr. Jakub Koníček | jakub.konicek@upol.cz
Každá věc, zvíře, lidská bytost nebo dokonce proces se nejen na Zemi nachází v určité poloze, čase a má vlastní charakteristiku. Proč tedy nevyužít obrovský potenciál těchto informací efektivně ke zlepšení a zjednodušení života? Geoinformatika, vědecký obor, který se již dnes nachází všude kolem nás, se zabývá tvorbou map, zpracováním družicových snímků, využitím 3D tisku, virtuální reality, eye-trackingu nebo navigačních systémů. Představíme vám, kde, proč a jak se zmíněné technologie využívají a díky praktickým ukázkám si budete moci geoinformatiku doslova osahat.

Kontakt

Mgr. Ludmila Včelařová
e-mail: ludmila.vcelarova@upol.cz
tel.: 702 049 247

Tento projekt je podporován Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci

Tento projekt je podporován Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci